Transport płynów ustrojowych w organizmie człowieka umożliwia układ krążenia (naczyniowy), który składa się z układu krwionośnego i układu limfatycznego. Oba układy wzajemnie się uzupełniają, ale mają różną budowę i pełnią inne funkcje. Drogi limfatyczne są odpowiedzialne za gromadzenie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z tkanek ciała oraz odgrywają kluczową rolę dla układu odpornościowego organizmu. Układ limfatyczny obejmuje węzły chłonne, które pełnią funkcje filtrów limfy – oczyszczają organizm z drobnoustrojów i toksyn.
Układ krążenia transportuje substancje odżywcze, gazy oraz zbędne produkty przemiany materii, by wspomóc walkę z chorobami oraz podtrzymywać stałą temperaturę ciała i pH. Dlatego bardzo ważne jest stałe pobudzanie układu krążenia. Jedną z metod silnie działających na przyspieszenie przepływu krwi i limfy jest drenaż limfatyczny.
Drenaż limfatyczny, inaczej zwany masażem uciskowym lub presoterapią, działa na zasadzie przerywanego pneumatycznego ucisku. Masaż danej okolicy odbywa się za pomocą specjalistycznych rękawów. Każdy rękaw składa się z wielu niezależnych komór powietrznych, które są napełniane powietrzem. Sekwencja ucisku dostosowywana jest do potrzeb osoby poddającej się zabiegowi.
Urządzenie wykonujące masaż uciskowy wykorzystuje znajomość anatomii oraz fizjologii ludzkiego układu krążenia. Stymuluje aktywność przewodów limfatycznych, wznawia przepływ limfy w krytycznych miejscach, poprawia przepływ krwi i przyspiesza metabolizm w tkankach. Ma szerokie zastosowanie w medycynie. Jest stosowany w celu leczenia niewydolności żylnej, choroby niedokrwiennej kończyn oraz niwelowania zastojów limfatycznych. Dedykowany jest także osobom, które mają problem z przeciążeniem lub zwyrodnieniem stawów, dną moczanową i angiopatią cukrzycową. Zaleca się wykonywać drenaż limfatyczny jako opieka po zabiegach chirurgicznych (np. liposukcji) i onkologicznych (np. radioterapia, usunięcie węzłów chłonnych) w celu poprawy jakości życia pacjenta i zwiększenia efektywności terapii.
Przewagą drenażu limfatycznego nad innymi metodami leczniczymi jest nie obciążanie organizmu środkami farmakologicznymi, w przeciwieństwie do innych kuracji.
Poza wskazaniami medycznymi, jest stosowany do niwelowania pewnych defektów estetycznych. Drenaż limfatyczny redukuje cellulit, usuwa nadmiar wody z organizmu, wspomaga procesy odchudzania oraz poprawia ukrwienie skóry, co pozytywnie wpływa na dotlenienie i odżywienie tkanki. Jest idealnym zabiegiem dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Masaż ciała wpływa rozluźniająco na mięśnie oraz przyspiesza metabolizm kwasu mlekowego, który wydziela się w tkance mięśniowej na skutek ćwiczeń fizycznych. Poza tym jest jedną z najefektywniejszych metod zapobiegania pojawianiu się żylaków.
Zaletą drenażu limfatycznego jest bardzo duży komfort podczas wykonywanej procedury. Pacjent odczuwa całkowicie bezbolesny ucisk, który jest na tyle relaksujący, że osoby poddające się zabiegowi często zasypiają w trakcie masażu. Dzięki temu presoterapia pozytywnie wypływa na samopoczucie i odprężenie ciała, a od razu po drenażu limfatycznym ciało nabiera lekkości.
Decydując się zabieg, zapytaj specjalisty:
- Czy dane urządzenie ma certyfikacje medyczne? Nie ryzykuj swojego zdrowia i korzystaj tylko z zabiegów wykonywanych certyfikowanymi urządzeniami.
- Ile komór jest w rękawach? Niezaawansowane urządzenia mają 4-6 komór.
- Czy urządzenie posiada różne tryby pracy? Nowoczesne urządzenia obsługują wiele programów dostosowanych do różnych problemów zdrowotnych lub estetycznych. Najprostsze urządzenia pracują tylko na jednym programie.
Są to istotne informacje, które mają wpływ ma efektywność drenażu limfatycznego i komfort pacjenta w trakcie zabiegu.
autor: mgr kosmetolog Klaudia Szkiela
Link informacyjny o drenażu limfatycznym; https://femininity.pl/drenaz-limfatyczny-lymphastim-btl/